Ferie zimowe z dzieckiem

Dzieciaki z instuktorem podczas feri zimowych we Włoszech Aprica 2016

       Ferie zimowe to niewątpliwie super okazja, aby wyjechać z dzieckiem na narty czy snowboard. Zażyć świeżego powietrza, spędzić wspólnie czas na stoku jak i poza nim, zbliżyć się do natury ukazującej przepiękne krajobrazy, spróbować wykorzystać zimę pod każdym jej względem.

       Nauka jazdy na nartach wśród dzieci najwcześniej rozpoczyna się z reguły od 4 roku życia. Jest to dobry czas na start dla najmłodszych narciarzy. Oczywiście dziecko powinno samo wykazywać chęci zaznajomienia się z jazdą na nartach tak, aby jego nauka nie była wynikiem jedynie ambicji rodziców. Każde dziecko ma swoje określone predyspozycje psychofizyczne i wiadomym jest, że nie każdy cztero-latek jest równy czterolatkowi. Nie mniej jednak im wcześniej się zacznie tym łatwiej przyswoić sobie treści nauki przekładającej się z teorii na praktykę.


       Okres ferii zimowych zwłaszcza dla dzieci jest świetnym czasem na naukę bowiem daje możliwość ciągłości nauki. Dzieci na stokach jest wówczas więcej i tym samym grono rówieśników dla każdego malucha się zwiększa tworząc bardziej przyjazne dla niego otoczenie.

       Niewątpliwym jest fakt, że najlepszym krokiem dla osób uczących się lub doszkalających jest skorzystanie z pomocy instruktora podczas szkoleń godzinowych, jednodniowych lub szkoleń narciarskich trwających od kilku do kilkunastu dni w grupie lub w trybie indywidualnym. Oko fachowca pozwoli wystrzec się przyswojeniu złych nawyków podczas jazdy i nie tylko, których wyplenienie wśród najczęściej samouków zajmuje potem więcej czasu, niż cały proces szkoleniowy. Biorąc się za naukę jazdy na nartach należy niewątpliwie brać pod uwagę kwestie bezpieczeństwa naszego, oraz osób znajdujących się w pobliżu jak i komfort oraz estetykę jazdy.

 

 

Ferie zimowe - maluch na taśmie z instruktorem

 


       Początkowy okres nauki jazdy na nartach czy u dzieci, czy u dorosłych bazuje na zaznajomieniu się ze sprzętem, kształtowaniu poczucia równowagi i koordynacji, poruszaniu się po stoku, wypracowaniu odpowiednich, zgodnych z dekalogiem narciarza automatycznych zachowań zwiększających bezpieczeństwo na stoku jak i poczucie pewności siebie. Na starcie ważnym jest opanowanie odpowiedniej techniki upadania, wstawania oraz hamowania jak i jazdy na wyciągach różnego typu. Najczęściej początki jazdy na nartach odbywają się przy wykorzystaniu mało skomplikowanego wyciągu taśmowego na tzw. oślej łączce. Są to krótkie stoki dosyć szerokie, zawierające wywłaszczenia o małym nachyleniu i równej nawierzchni. Potem można juz stopniowo przechodzić do nauki skrętów i innych ewolucji w drodze oswajania się ze zmienną prędkością i różnym nachyleniem stoku.

       Pominięcie szkolenia narciarskiego pod okiem instruktora jest częstym błędem zwłaszcza osób, dla których liczy się jedynie własna relacja wśród znajomych o tym, kto i jak szybko zjechał z czarnej trasy. Niestety jazda na nartach polega na tym, aby czuć z niej całkowitą przyjemność, nie męczyć się nawet po kilku godzinach ciągłej jazdy, całkowicie kontrolować swoje ruchy i narty, przestrzegać w pełni zasad bezpieczeństwa na stoku i przede wszystkim poczuć swoją jazdę.