Sytuacja i Obostrzenia Pandemiczne w Austrii i we Włoszech (aktualizacja 22.12.2021)

 

1. Austria

 

W tej chwili na terenie Austrii wymagana jest maska FFP2  (lub wyższa np. FFP3 itd.) - potrzebujesz jej w gondoli, w zamkniętych wyciągach krzesełkowych i w poczekalni etc. W gastronomii obowiązuje zasada 2G.

Zasada „2G“. Oznacza to, że do niektórych zamkniętych przestrzeni publicznych dostęp mają tylko osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy. 


UWAGA WJAZD DO AUSTRII zmiana zasad od 20.12.2021 ( zasada 2G+ przy wjeździe do Austrii)

 
Aby wjechać do Austrii od 20.12.2021 potrzebujemy:

a ) unijnego Certyfikatu COVID-19 potwierdzającego otrzymanie także dawki przypominącej (3 dawki szczepienia lub 2 w przypadku preparatu Jonhson) (prosimy certyfikat wydrukować przed wyjazdem, bądź mieć na aplikacji w telefonie - jest to bardzo ważne)! ,
b) lub unijnego Certyfikatu COVID-19 potwierdzającego przejście pełnego cyklu szczepień bez dawki przypominajacej  (2 dawki szczepienia )  oraz zaświadczenia z aktualnym wynikiem testu PCR (nie starczy niż 72 godziny) wydanego przez punkt testujący w języku niemieckim lub angielskim
 
 Do wjazdu wymagany jest więc dowód 2-G. Ponadto należy mieć przy sobie aktualny test PCR (nie starszy niż 72 godziny) lub posiadać szczepienie przypominające (które obowiązuje od dnia przyjęcia szczepienia). Wymóg badania PCR nie dotyczy osób, które otrzymały szczepienie przypominające (3. dawka lub w przypadku preparatu Johnson & Johnson jest to 2. dawka). Ozdrowieńcy, którzy zostali dwukrotnie zaszczepieni, nie muszą wykonywać testu PCR. To nowe rozporządzenie dotyczy wjazdu ze wszystkich krajów z wyjątkiem obszarów objętych występowaniem wariantu wirusa. Wjazd bez szczepienia lub dowodu wyzdrowienia jest de facto niemożliwy w celach urlopowych.

W tym miejscu  zlecamy, aby zrobić test PCR (nie test antygenowy!) przed wjazdem do Austrii (choć możliwe jest też badanie już po wjeżdzie).
 
Testy PCR w Polsce można zrobić także w święta np. tu lista punktów w których można będzie zrobić test w święta (według województw - punkt wymazowy nas interesuje):
 
a tu przykładowy pakiet z certyfikatem w j. angielskim:
 

Wjazd bez testu PCR bądź szczepienia przypominającego - bezpłatne testy PCR w Austrii

Wjazd bez przedłożenia negatywnego wyniku testu PCR lub dowodu szczepienia przypominającego, ale z dowodem zasady 2G jest możliwy. Wówczas jednak wymagana jest rejestracja "Pre-Travel-Clearance", a po wjeździe należy pozostawac w odosobnieniu do momentu otrzymania negatywny wynik testu PCR. Należy pamiętać, że wynik testu może być dostępny w ciągu 24 godzin lub dłużej choć w praktyce (z naszego doświadczenia) zwykle trwa to do kilku godzin od wykonania testu. Testy można wykonać bezpłatnie w wielu miejscach np.  większości marketów spożywczych po uprzedniej rejestracji na stronie: https://my.novatium.at/#/gurgeln

Taki test po rejestracji możemy np. wykonać w sklepie MPrise w Pfunds w Austrii gdzie jestesmy zakwaterowani podczas wyjazdów do Nauders -Ischgl.

Testy można wykonac zwykle bezpłatnie także w specjalnych centrach testowych (lista centrów testowych w Tyrolu:https://www.tirol.gv.at/gesundheit-vorsorge/infekt/coronavirus-covid-19-informationen/tirol-testet/screeningstrassen-teststationen/#c233103) lub odpłatnie w prawie każdej przychodniu lub aptece.
 
Wyjątkiem są dzieci poniżej 12 roku życia, które nie muszą być poddawane testowi PCR i nie muszą przedłożyć dowodu zasady 2G (zaszczepiony, wyleczony). Dalsze wyjątki od zasady 2-G dotyczą kobiet w ciąży oraz osób, które nie mogą być zaszczepione z powodów medycznych. Takie osoby muszą mieć przy sobie odpowiednie zaświadczenie lekarskie i negatywny wynik testu PCR. 
 

Kiedy obowiązuje "Pre-Travel Clearance" (https://entry.ptc.gv.at/en.html) ?

Rejestracja przed wjazdem nie jest wymagana w przypadku osób zaszczepionych i wyleczonych oraz towarzyszących im dzieci (wyjątek: wjazd z obszarów zagrożonych wirusem). Rejestracja jest wymagana w przypadku, gdy zgłaszasz się z dowodem zasady 2G, ale bez testu PCR lub bez zaświadczenia o szczepieniu przypominającym, jak również w przypadku wjazdu bez statusu zasady 2G.

 
Na granicach kontrole są wyrywkwe , raczej sporadyczne. Certyfikaty covidowe są sprawdzane też sporadycznie przy bramkach na wyciągi kabinowe.

 

1. Włochy

 
 
Przyjazd do Włoch
 
W celu wjazdu do Włoch bez odbywania kwarantanny należy:
 

1) zarejestrować swój przyjazd na platformie EU Digital Passenger Locator Form (w przypadku problemów technicznych należy wypełnić oświadczenie autodichiarazione) ORAZ 

2) przedstawić certyfikatu unijny w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim (tzw. green pass, paszport covidowy) pobrany np. z profilu na pacjent.gov.pl lub innego zaświadczenia o:

  • ukończeniu całego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, szczepionką zatwierdzoną przez UE LUB
  • przebytej chorobie COVID-19 (maksymalnie 6 miesięcy wcześniej) ORAZ​​​​​

3)  przedstawienia negatywnego wyniku testu wymazowego, wykonanego w ciagu 24 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch w przypadku testu antygenowego albo 48 godzin w przypadku testu molekularnego - jest to warunek konieczny do przekraczenia granicy włoskiej.

Wszystkie dzieci, które ukończyły 6. rok życia przed przekroczeniem granicy włoskiej muszą wykonać test antygenowy (ważny 24 godziny) albo molekularny PCR (ważny 48 godzin).

 

Natomiast po wieździe na miejscu by korzystać z wyciagów musimy mieć ważny "green pass" (certyfikat Covidowy) na podstawie jednago z poniższych warunków:

  • ukończeniu całego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, szczepionką zatwierdzoną przez UE (od 1 Lutego ważnosc od 2 szczepienioa skrócona do 6 miesięcy) LUB
  • przebytej chorobie COVID-19 (maksymalnie 6 miesięcy wcześniej) LUB
  • Uzyskania negatywnego wyniku testu antygenowego (ważnosć 48h) lub PCR (ważnosć 72h)

UWAGA! Dzieci do 6 roku życia wjeżdżające w towarzystwie rodzica posiadającego Covidowy certyfikat unijny są zwolnione z konieczności podlegania kwarantannie i przedstawienia negatywnego wyniku testu.

UWAGA! od 6.12.2021 Dzieci niezaszczepione i niebędące ozdrowieńcami od 6 do 18 oku życia wjeżdżające w towarzystwie rodzica posiadającego Covidowy certyfikat unijny są zwolnione z konieczności podlegania kwarantannie pod warunkiem przedstawienia negatywnego testu przy wjeździe do Włoch  (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch.


Na granicach kontrole są wyrywkwe , raczej sporadyczne. Certyfikaty covidowe są sprawdzane też sporadycznie głównie przy bramkach na wyciągi kabinowe.


Dodatkowe informacje i linki do formularzy dostępne są tu:

Pre-Travel-Clearance:  https://entry.ptc.gv.at/en.html
Formularz rejestracyjny Włochy:  https://app.euplf.eu/#/