Na co zwracamy uwagę planując swój rodzinny wyjazd na narty w ferie?

 

      Ferie zimowe najczęściej kojarzą się wszystkim z górami i jazdą na nartach. Nie mniej jednak często pomimo dużych chęci wyjazdu pojawiają się na drodze czynniki zniechęcające do odwiedzin jakiegoś kurortu narciarskiego. Jednym z nich jest przekonanie o przepełnieniu ośrodków narciarskich w kraju i za granicą. Tłumy, kolejki do kolejek, wysokie ceny zniechęcają skutecznie, aby podjąć decyzję o spędzeniu rodzinnych ferii zimowych właśnie na nartach.

       Nie mniej jednak w chwili obecnej jest dużo alpejskich ośrodków narciarskich, które pomimo tego, że są małe mają swój swoisty, oryginalny klimat i mnóstwo pozytywów wypływających z faktu, iż mało, kto je zna. Mniejsza ilość narciarzy na stokach, niższe ceny zakwaterowania czy karnetów, brak kolejek do kolejek. To właśnie jedne z wielu pozytywów mniejszych ośrodków narciarskich. Tak naprawdę nie potrzeba wiele kilometrów tras narciarskich, aby się wyjeździć w ciągu kilku dni, czy nawet nauczyć jeździć na nartach podczas szkolenia narciarskiego. Te 30 czy 40km dostępnych tras okazują się w zupełności wystarczające.

Wyjazd na narty w ferie zimowe -zdjęcie grupy

 

      Tak naprawdę na terenie ośrodka nie chodzi o to, by pobijać rekordy zjeżdżonych kilometrów, a bardziej o to by znaleźć dwie lub trzy ulubione trasy dla siebie, po których jazda jest samą przyjemnością.

      Planując swój urlop podczas ferii rodzinnych i nie tylko zwracamy uwagę na kilka istotnych kwestii związanych ze specyfiką danego ośrodka narciarskiego, które możemy zweryfikować na bazie własnych doświadczeń, czy tez opinii innych lub informacji ogólnie dostępnych w sieci. Do najczęściej spotykanych można zaliczyć m.in.:

 - Koszty karnetów i zakwaterowania

 - Szerokość i ilość tras
 - Stan pokrywy śnieżnej
(wstępne prognozy pogody na przewidywany okres urlopu)

 - Jakość przygotowania stoków, oznakowanie tras i ich różnorodność

 - Dostępność snowparków, tras freeridowych

 - Możliwość jazdy nocnej
 - Komfort na wyciągach, rodzaje i ilość wyciągów, przepustowość
 - Bezpieczeństwo na stoku
 - Noclegi i standard, odległość do Skubisa
(możliwości komunikacyjne, basen, sauna)

 - Rozrywka i gastronomia (dostępność, ceny i odległość, czas poza stokiem, imprezy, możliwość uprawiania innych sportów zimowych)
 - Szkółki narciarskie i szkolenia narciarskie
(do kogo kierowane, opieka nad dziećmi – przedszkola narciarskie)

 - Życzliwość i opieka na miejscu - z opinii innych lub własnych doświadczeń
 - Oferta dla rodzin –
zniżki dla dzieci
 - Ogólna atmosfera
– opinia innych lub własne doświadczenia

        Każdy ośrodek narciarski jest inny, ma swoją specyfikę, która mniej lub bardziej przypadnie do gustów odwiedzających ich narciarzy czy snowboardzistów. Nie mniej jednak warto być zorientowanym, na co zwracać szczególna uwagę przy wyborze kierunki wypadu narciarskiego w Alpy czy nasze polskie góry.