Wyjazd na narty nie oznacza tylko jazdy na nartach

 

Wyjazd na narty w ferie - rodzina na stoku

       Ferie zimowe spędzone z rodziną na nartach to nie tylko sama jazda po stoku. To często wiele innych atrakcji jakie ośrodki narciarskie proponują odwiedzającym je osobom. Ośrodki narciarskie, zwłaszcza te zagraniczne, mające świetną infrastrukturę gwarantują ucieczkę od nudy. Dzięki temu ferie zimowe spędzić można w komplecie rodzinnym w miejscu, gdzie każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.  Jedni chętnie całymi dniami szusują bezustannie po stokach, inni korzystając ze szkolenia narciarskiego uczą się jazdy na nartach czy snowboardzie pod okiem wykwalifikowanej kadry zasilającej szeregi miejscowych szkółek narciarskich. W tym dla dzieci spędzających ferie zimowe na stoku, podczas takiej nauki przygotowany jest często specjalny program, gdzie dzieci uczą się jeździć na nartach czy snowboardzie poprzez zabawę i realizację wspólnych pomysłów podczas czasu spędzonego na śniegu. Instruktorzy prowadzący szkolenia narciarskie czy to z dorosłymi czy też z dziećmi, często korzystają z dodatkowych pomocy zwiększających efektywność i atrakcyjność szkolenia w postaci np. pachołków, makaronów, kółek ringo, woreczków z ryżem, tyczek ćwiczebnych, kółek hula hop, torów przeszkód itp.

 

 

 

dzieci w ferie zimowe z instruktorką


       Dla dzieci ośrodki narciarskie coraz częściej zapewniają ogrom atrakcji w postaci kącików zabaw w szkółkach narciarskich połączone z opieką na dzieckiem (zimowe przedszkole), karuzeli na śniegu, torów snowtubingowych (tzw. oponki), zjeżdżalni, torów przeszkód z postaciami z bajek, śnieżne zamki i wiele innych.
       Ciekawymi pomysłami jakie pojawiają się w ośrodkach narciarskich pozwalające spędzić ciekawie czas po jeździe na nartach, są tory saneczkowe – zarówno grawitacyjne oparte na jeździe w wagonikach po metalowych torach, jak i te, po których zjeżdża się na specjalnych sankach po wytyczonych, oznakowanych nartostradach saneczkowych liczących nawet po 9 km. Sanki oczywiście można wypożyczyć w danym ośrodku, który ową atrakcję proponuje. Tory są kręte i ciekawie zaprojektowane, oczywiście zabezpieczone siatkami czy materacami w miejscach tego wymagających. Zabawa jest wspaniała i skierowana do każdego typu odbiorcy. Na pewno podczas rodzinnych ferii zimowych takie tory saneczkowe stanowią spore urozmaicenie zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
       Dla narciarzy poszukujących wrażeń poza zwykłą jazda na nartach dostępne są trasy freeridowe, snowparki, poduchy z wyskoczeniami.
Podczas urlopu ferii narciarskich można spróbować nie tylko jazdy na nartach zjazdowych, ale także skorzystać z tras biegowych znajdujących się często w obecnych ośrodkach.
       Czas zimowego urlopu można wypełnić jazdą na łyżwach – lodowiska jak i wypożyczalnie sprzętu na wyciągnięcie ręki w dużej ilości ośrodków narciarskich. Dla chatnych jest niekiedy możliwość jazdy skuterem śnieżnym czy kuligiem.
Na stoku do dyspozycji każdego są liczne restauracje czy bary, gdzie można skosztować lokalnej kuchni i posłuchać muzyki. Wieczorami odbywają się dyskoteki.

 

zdjecie z wyjazdu narciarskiego - jaskinia lodowa na lodowcu Pitztal
       W ramach akcji promocyjnych danych ośrodków spotykane są imprezy na stoku z konkursami dla każdego typu odbiorcy. W ośrodkach zagranicznych można się natknąć na cykliczne imprezy na stoku typu np. SnowShow (pokazy jedzących ratraków, pokazy z pochodniami, efekty świetlne, dźwiękowe w połączeniu ze skokami freestylowimi na nartach czy snowboardzie.
       Oczywiście będąc w górach ferie zimowe można sobie urozmaicać także poprzez chodzenie po górach (nordic walking czy trekking), zwiedzanie okolicy i zabytków, korzystanie z wód termalnych dzikich czy komercyjnych, basenów czy stref Spa oraz miejsc gdzie można pograć w billard lub kręgle.
Jak się okazuje zima w górach nie musi ograniczać się jedynie do samej jazdy na nartach czy snowboardzie. Wspólne ferie zimowe narciarskie czy innego typu mogą być zasobne w wiele atrakcji. Wystarczy tylko odpowiednio wcześnie zaplanować i być zdecydowanym. A wymówki żony, – co ja tam będę robić podczas kiedy Ty na stoku będziesz śmigał, jak ja przecież na nartach jeździć nie umiem, nie będą już trudne do obalenia. Najwyższy czas skorzystać ze szkolenia narciarskiego lub zainteresować się wszystkim co proponuje miejsce wypoczynkowe celem zaliczenia swego zimowego czasu rodzinnych ferii do udanych.