FAQ


39. Tankowanie za granicą - gdzie tankować taniej podczas podróży we włoskie Alpy

Jadąc na narty w alpy autem zwykle warto "zaliczyć" tankowanie przed samym wyjazdem z kraju tuż przy granicy. Często warto zjechać na chwilę z autostrady - np. w Zgorzelcu stracimy  zaledwie 5 minut,  ale na całym baku oszczędzimy tym sposobem nawet 50zł (stacje są usytuowane zaraz przy zjazdach z autostrady).

 

gdzie tankować w Austrii

 

Porównując ceny paliw znacznie taniej zatankujemy też w Austrii niż we Włoszech (i tu różnice są naprawdę wyraźne!), dlatego warto zwrócić uwagę na stan baku przed przekroczeniem kolejnej granicy. Ponadto dużo możemy zaoszczędzić zerkając chwilę wcześniej na mapę i wybierając stację benzynowe zlokalizowane przy autostradzie, ale nie bezpośrednio. Dla przykładu podróżując autostradą na Innsbruck warto zjechać zjazdem na Hall im Tirol i zatankować w usytuowanej zaraz przy Autostradzie, ale " zwykłej miejskiej " stacji benzynowej zamiast korzystać ze stacji bezpośrednio zlokalizowanych na autostradzie (będzie znaczie taniej!).

Tym natomist którzy na narty wybierają się do Livigno lub Samnaun/Ischgl przypomnieć należy by tankowanie pełnego baku zaplanowali właśnie w tych miejscowościach. Ze względu na obowiązujące tam strefy bezcłowe Paliwo będzie znacznie tańsze (tańsze nawet niż w Polsce i to wyraźnie).

 

To oczywiscie rady dla bardziej oszczędnych, natomiast tym którzy raczej nie są skorzy by wydłużyć czas przejazdu  nawet o 5 minut w zamian za oszczędność na paliwie doradzać można jedynie nadrzędna zasadę - jadąc do Włoch tankujemy w Austrii, Szwajcarii, Niemczech, a stacji we Włoszech ze względu na cenę staramy się unikać - zawsze są zdecydowanie najdroższe (z wyjątkiem Livigno)!