FAQ

34. Od jakiego wieku dziecko może rozpocząć naukę jazdy na nartach?

Ze względu na rozwój dziecka szkolenie narciarskie bezpiecznie można rozpocząć już od 3/4 roku życia, jednak należy pamiętać, że każdy mały człowiek rozwija się w innym tempie. Oczywiście jest to bardzo umowna granica, ponieważ w dużej mierze uzależniona jest od gotowości dziecka do podjęcia takiej lekcji jazdy na nartach, a gotowość ta zależy od osobniczych cech i aktualnego rozwoju psychu-motorycznego, który w tym wieku może być jeszcze bardzo różny wśród dzieci.

 

Ważne jest przede wszystkim to by na samym początku nie narzucić dziecku zbyt twardego reżimu szkoleniowego i zbyt dużej ilości godzin szkolenia. W pierwszej fazie nauki dziecka 3 - 4 letniego powinny to być raczej  pojedyncze lekcje z doświadczonym instruktorem narciarstwa, który  przede wszystkim zadba o bezpieczeństwo malucha i sprawi by szkrab się przede wszystkim do narciarstwa nie zniechęcił.

Zajęcia grupowe w tzw. "Przedszkolu narciarskim" do dopiero następny krok dla dzieci raczej powyżej 4 roku życia. Jest to spowodowane tym, że podczas takich zajęć instruktor nie może poświecić całej uwagi tylko naszemu dziecku, a musi ją równo dzielić miedzy innych uczestników szkolenia. Z tego względu dziecko uczestniczące w grupowych zajęciach musi mieć już dobrze rozwinięta możliwość koncentracji przez długi czas (szkolenia takie są też zwykle dłuższe niż pojedyncze lekcje indywidualne) oraz jego rozwój motoryczny musi być na poziomie minimum możliwości samodzielnego utrzymania się w staniu na nartach bez asekuracji instruktora.   Z tego względu np. Skimaniak przyjął dolną granicę wieku na 4 rok życia dla dzieci chcących uczestniczyć w szkoleniach grupowych - jednak pamiętajmy, że jest to granica umowna i finalnie zawsze  jest to zależne od indywidualnego rozwoju psychomotorycznego dziecka.

 

Przed ukończeniem 3-go roku życia przez dziecko zdecydowanie odradzamy naukę jazdy na nartach, ponieważ kształtujący się jeszcze, bardzo intensywnie w tym czasie, układ kostnoszkieletowy może być niepotrzebnie narażany na "nienaturalne " ułożenie kończyn np, podczas nauki jazdy tzw. "pługiem" - co w konsekwencji może spowodować niepotrzebne problemy. Także rodzice - cierpliwości! Zaczekajmy z początkowymi szusami malucha do minimum 3/4 roku życia i starajmy się go wprowadzać w ten bajkowy świat pięknej zimy oglądanej z perspektywy  stoku narciarskiego stopniowo!

 

dzieci od kiedy