FAQ

7. Gdzie najlepiej jechać z dziećmi w okresie ferii zimowych - Polska, Czechy a może Alpy ?

Czasem zdarza się słyszeć „pojadę na rodzinny wyjazd narciarski do Polski bowiem moje dzieci nie jeżdżą jeszcze na tyle dobrze, by jechać w Alpy” - nic bardziej mylnego. W polskich ośrodkach w okresie ferii zimowych panuje zatłoczenie, kolejki do wyciągów, a na stokach jest wręcz narciarz na narciarzu – o wypadek nie trudno.

dzieci na nartach

Mając nawet sporą ilośc kilometrów tras nie pojeździmy osatecznie nic lub b. mało. Czeskie stoki które są równie blisko, takze w okresie ferii przedstawiają podobny obraz co stoki Polskie - kolejki, zatłoczone, czesto przez to niebezpieczene stoki i nieadekwatne ceny do jakosći, ilosci tras i zatłocznia osrodków.

Z drugiej strony mamy ośrodki alpejskie które dysponują ogromną iloscią tras o zróżnicowanym stopniu trudności, znacznie mniejszym zatłoczniu oraz w zaszadzie w większosci regionów brakiem kolejek do wyciagów (tak, naprawdę nie trzeba stać w kolejce do wyciagu 15, 20, 30 czy 40 minut by z niego skorzystać ;-) ). Jest tu też dużo więcej przestrzeni do pojeżdżenia, znacznie lepsza jest też przepustowość wyciągów.

Dla najmłodszych przygotowane są specjalnie odgrodzone stoczki do nauki jazdy z taśmą (tzw. ang. magic carpet/ wł. tapetto) z kolorowymi przeszkodami, tunelami itp. Dla dorosłych początkujących także znajdzie się płaska przestrzeń do stawiania pierwszych kroków. Alpejskie ośrodki narciarskie najczęściej mają na tyle zróżnicowane trasy, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Jeśli Twoje dziecko jeździ już całkiem dobrze z przyjemnością skorzysta z przygotowanych rekreacyjnych fun parków, slalomów, ciekawych przeszkód itp. Z włoskich kierunków Val di Sole: (Folgarida, Marilleva, Madonna di Capiglio, Piznolo, Passo del Tonale, Ponte di Legno, Temu, Aprica) cieszy się dużym zainteresowaniem. Dodatkowo jak już sama nazwa regionu mówi jest to dolina słońca, stąd o pogodę raczej nie mamy co się martwić :)

Szerokie trasy, dużo przestrzeni, często nowoczesna, sprawna infrastruktura sprawia, że nauka jazdy na nartach czy snowboardzie w alpejskich klimatach na jakimkolwiek poziomie zaawansowania jazdy jest mało stresująca, owocna w postępy i po prostu łatwiejsza. Narty w alpach z dziećmi to naprawdę świetny pomysł jezeli dbacie o bezpieczeństow swoje i wsoich dzieci, macie dosć tłumów i zatłoczonych polskich stoków w ferie zimowe i przedewszystkim chcecie pojeżdzić na nartach a nie stać w kolejkach do wyciagów!