FAQ

 5. Jakie są opłaty drogowe podczas wyjazdu na narty w Alpy w Czechach, Niemczech, Austrii, Włoszech, Szwajcarii? Sezon zimowy 2018/2019

Jadąc na wyjazd narciarski w Alpy, przejeżdżając przez czeskie autostrady zobligowani jesteśmy wykupić winietę i tu najlepiej skorzystać z opcji 10 dniowej, która kosztuje wg obencnych cenników 310 CZK (53 PLN). Korzystanie z płatnych dróg bez ważnej winiety może skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości do 5000 CZK (∼ 816 PLN) w postępowaniu administracyjnym oraz maksymalnej grzywny do 100.000 CZK (∼16320 PLN) w przypadku sprawy w sądzie.

opłaty drogowe w alpach

Winiety są dostępne między innymi na stacjach benzynowych, poczcie, w sklepach Kaufland. W Polsce winiety możemy kupić w sklepach zlokalizowanych przy przejściach granicznych.

W Niemczech w 2018 roku posiadacze samochodów osobowych dalej nie będą musieli płacić za przejazd niemieckimi autostradami i drogami szybkiego ruchu.

Od 2019 roku kierowcy spoza Niemiec prawdopodobnie bedą musieli płacić za przejazd autostradami. Cena winiety ma być uzależniona od pojemności silnika i emisji spalin. Ceny będą się wahać w zależności od długości od 2,5 do 50 euro. Informacje te nie są jeszcze potwierdzone.

W Austrii zostały zmienione ceny winiet w 2018 roku oraz wprowadzone zostały ułatwienia dla użytkowników dróg m.in. e-winiety oraz możliwość płatności online za przejazdy tunelami. Posiadanie winiety jest obowiązkowe podczas poruszania się austriackimi drogami szybkiego ruchu oraz autostradami. Dostępne w tym kraju winiety mają tradycyjną formę naklejki na szybę i winiety elektronicznej – e-winiety. Użytkownik ma dowolność i może wybrać jeden lub drugi sposób zakupu opłaty drogowej. Możemy nabyć winietę na 10 dni, 2 miesiące lub rok. Należy pamiętać że winieta kupowana na rok 2018 ważna jest od 1 grudnia 2017 , a kończy ważność 31 stycznia 2019 roku. Winieta na 10 dni kosztuje 9 euro. Korzystanie z płatnych dróg bez ważnej winiety może skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości 120 EUR w przypadku samochodów. Kontrole przeprowadzane są przy użyciu kamer, które są połączone do systemu informatycznego ASFINAG.

Zakupu e – winiety możemy dokonać na stronie internetowej pod linkiem: https://shop.asfinag.at . Winieta elektroniczna powiązana jest z numerem rejestracyjnym pojazdu. Winiety elektroniczne dostępne są na analogiczne okresy czasu jak winiety tradycyjne. Winiety elektronicznej charakteryzują się większa wygodą dla użytkowników. Zakupu możemy dokonać bez wychodzenia z domu. Dodatkowo po zakupie winiety elektronicznej nie musimy już nic naklejać na szybę, a wiadomo, że usuwanie z szyby nieważnych już winiet nie należy do najłatwiejszych zadań.

Włochy – tutaj spotkamy się z opłatami za poszczególne odcinki autostradowe np. na przełęczy Brennero. Cena w odległości cca 9 EUR/100 km, płatność odbywa się na bramkach wjazdowych.

Ponadto płatne są również przejazdy przez niektóre tunele. Warto jest zatem mieć przygotowane drobne do automatu, ponieważ czytniki kart nie zawsze są sprawne, a rozmowa z włoskim automatem nie wiele wnosi ;)

Szwajcaria rozwiązała system płatnych autostrad jedną roczną winietą, która kosztuje 40 CHF.

Krótko o winietach w Austrii i przepisach które są z nimi związane opowie nam Austriacki policjant: