FAQ

1. Jakie są wymogi dotyczące opon zimowych i łańcuchów, czy można jeździć na oponach letnich i łańcuchach?

  1. W Austrii istnieją przepisy, które mówią o tym, że poniżej 4 st. C auto powinno jeździć na oponach zimowych oraz zawsze w okresie od listopada do końca kwietnia.
  2. We Włoszech dopuszczone jest poruszanie się na oponach letnich, ale wtedy jest obowiązek posiadania łańcuchów śnieżnych, które należy użyć na ośnieżonych odcinkach drogi.

łańcuchy opony zimowe

  1. W Trydencie - Górnej Adydze (m.in. Val di Fassa, Madonna di Campiglio, Cortina d’Ampezzo), gdzie znajduje się główna „narciarska” autostrada A22 opony zimowe lub łańcuchy są wymagane, kiedy śnieg jest już na drodze lub przewidywane są opady. Tak samo we Friuli - Wenecji Julijskiej, gdzie drogą A23 przejeżdżamy przez Alpy Adriatyckie.
  2. W Lombardii (m.in. Livigno, Bormio, Monterosa, Aprica) obowiązek posiadania zimowego wyposażenia jest określony datami – od 15 listopada do 15 kwietnia i tutaj nie ma znaczenia, czy na drodze spotkamy śnieg, czy nie.
  3. Kierując się podczas swego wyjazdu na narty w Alpy do Doliny Aosty (m.in. Cervinia, La Thuile) warto zwrócić uwagę na inne terminy konieczności posiadania zimowych opon – sezon zimowy zaczyna się tutaj od 15 października i trwa do 15 kwietnia.

 

Poniżej wywiad z austriackim Policjantem wyjaśniajacy kwestię opon zimowych i łańcóchów w Austrii: