1. Jak najlepiej dojechać na wyjazd narciarski (auto, autokar, samolot)?

Na wyjazd narciarski można dojechać własnym transportem, co z pewnością jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ nie mamy limitu bagażu (jedynie wielkość naszego auta ;), wyjeżdżamy w dogodnej dla siebie porze, robimy przerwy wtedy kiedy tego potrzebujemy. Musimy liczyć się natomiast z tym, że będziemy musieli przygotować nasze auto do takiego wyjazdu.

2. Czy udając się w Alpy na narty jechać całą drogę naraz, czy zrobić sobie nocleg w połowie drogi?

Organizując wyjazd narciarski w Alpy np. do Austrii, Włoch, Słowenii mamy do pokonania bardzo różne odległości w zależności od wybranego kraju i ośrodka. Dużo też zależy, z której części Polski startujesz i czy jako kierowca masz już doświadczenie na dłuższych trasach, oraz czy Twój wyjazd w Alpy na narty to wyjazd typowo rodzinny z dziećmi w okresie ferii zimowych, czy bez dzieci.

3. Czy podczas wyjazdu w Alpy na narty można przewozić narty wewnątrz w samochodzie. Przepisy związane z przewozem sprzętu narciarskiego

W samochodzie można przewozić narty, ale jedynie w specjalnym rękawie do tego przeznaczonym lub zabezpieczone w taki sposób, że nie zagrażają bezpieczeństwu w razie ewentualnego wypadku, tzn. nie wysuną się.

 4. Jakie są wymogi dotyczące opon zimowych i łańcuchów, czy można jeździć na oponach letnich i łańcuchach?

  1. W Austrii istnieją przepisy, które mówią o tym, że poniżej 4 st. C auto powinno jeździć na oponach zimowych oraz  zawsze w okresie od listopada do końca kwietnia.
  2. We Włoszech dopuszczone jest poruszanie się na oponach letnich, ale wtedy jest obowiązek posiadania łańcuchów śnieżnych, które należy użyć na ośnieżonych odcinkach drogi.

 5. Jakie są opłaty drogowe podczas wyjazdu na narty w Alpy w Czechach, Niemczech, Austrii, Włoszech, Szwajcarii? Sezon zimowy 2018/2019

Jadąc na wyjazd narciarski w Alpy, przejeżdżając przez czeskie autostrady zobligowani jesteśmy wykupić winietę i tu najlepiej skorzystać z opcji 10 dniowej, która kosztuje wg obencnych cenników 310 CZK (53 PLN). Korzystanie z płatnych dróg bez ważnej winiety może skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości do 5000 CZK (∼ 816 PLN) w postępowaniu administracyjnym oraz maksymalnej grzywny do 100.000 CZK (∼16320 PLN) w przypadku sprawy w sądzie.

 6. Czy planując wyjazd narciarski w Alpy warto kupić swój sprzęt narciarski, czy lepiej wypożyczyć go na miejscu pobytu?

To wszystko zależy jak często realizujesz wyjazdy na narty czy snowboard. Jeśli jest to jeden wyjazd tygodniowy na sezon warto skorzystać z wypożyczalni danego ośrodka narciarskiego, która przygotuje dla Ciebie sprzęt, nasmaruje ślizgi, naostrzy krawędzie, dopasuje wiązania.

7. Gdzie najlepiej jechać z dziećmi w okresie ferii zimowych ?

Czasem zdarza się słyszeć „pojadę na rodzinny wyjazd narciarski do Polski bowiem moje dzieci nie jeżdżą jeszcze na tyle dobrze, by jechać w Alpy” - nic bardziej mylnego. W polskich ośrodkach w okresie ferii zimowych panuje zatłoczenie, kolejki do wyciągów, a na stokach jest wręcz narciarz na narciarzu – o wypadek nie trudno.

8. Jak dobieramy sprzęt narciarski dla dzieci podczas rodzinnego wyjazdu na narty?

Przewrotnie powiem tak: dla dziewczynki różowe, a dla chłopca niebieskie ;) Oczywiście nie jest to kryterium profesjonalnego doboru sprzętu, jednak na tym etapie należy pamiętać drogi rodzicu, że Twoje dziecko zwraca na to szczególną uwagę i właśnie taka drobnostka może mieć znaczenie czy w przyszłości zakocha się w nartach, czy też nie ;) Pozwólmy zatem planując rodzinny wyjazd na narty w ferie zimowe, dać dziecku także zadecydować, czy będą to narty z tygryskiem czy myszką miki ;)

9. Jak dobieramy sprzęt narciarski dla dorosłych?

„Im droższy tym na pewno lepszy” - z takim rozumowaniem spotykamy się bardzo często. Niestety nie cena świadczy o tym, czy sprzęt narciarski/ snowboardowy będzie dla nas odpowiedni, czy też nie.

10. Od ilu lat można zacząć uczyć dzieci jeździć na nartach?

Z racji na fizjonomię dziecka moment, który uznaje się za odpowiedni do rozpoczęcia nauki jazdy na nartach to 3, a częściej 4 rok życia. Oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna ponieważ każde dziecko rozwija się w nieco innym tempie. Podobnie jest też z kwestią gotowości mentalnej dziecka.

11. Ubezpieczenie narciarskie – czy proponowane ubezpieczenie obejmuje akcje ratunkową z użyciem helikoptera?

Ubezpieczenie Skimaniaka oferowane podczas zimowych wyjazdów narciarskich w Alpy zarówno w wariancie podstawowym jak i poszerzonym (opcja poszerzenia dla osób chętnych) obejmuje akcję związaną z ratownictwem na stoku, włącznie z akcją z użycia śmigłowca.

12. Czy warto wyrabiać kartę EKUZ przed wyjazdem na narty?

Tak. Warto mieć wyrobioną kartę EKUZ. Skimaniak zaleca zawsze swym uczetsnikom wyjazdów w Alpy jej posiadanie. Szczególnie we Włoszech jest ona respektowana i dzięki niej możemy skorzystać z wizyty u lekarza bezpłatnie (lub za niewielką opłatą) oraz otrzymać receptę na leki z odpowiednią zniżką.

13. KASK narciarski – wymóg prawny dla najmłodszych do ilu lat?

Zgodnie z przepisami kask narciarski zobligowane są nosić jedynie dzieci do 16 roku życia, zarówno w Polsce jak i krajach alpejskich. 

14. Czy na stoku narcirskim obowiązują jakieś przepisy?

Tak, podobnie jak kierowca samochodu musi znać przepisy prawa drogi, tak i narciarz poruszający się po stoku musi znać kodeks zachowania się na stoku. Poniżej przedstawiamy dekalog narciarski, który przed wyjazdem na narty w Alpy warto przeczytać nie tylko sobie, ale także swoim pociechom, aby od najmłodszych lat uczyć ich poprawnego i bezpiecznego zachowania się na stoku narciarskim.

15. Jak przygotować się do sezonu narciarskiego przed wyjazdem?

Warto przed sezonem narciarskim przygotować się fizycznie do wyjazdu narciarskiego w Alpy. Można skorzystać z proponowanych przez niektóre kluby fitness specjalnych zajęć tzw. „sucha zaprawa narciarska” ale można również zrobić to samemu.