FAQ

1. Jakie są wymogi dotyczące opon zimowych i łańcuchów, czy można jeździć na oponach letnich i łańcuchach?

  1. W Austrii istnieją przepisy, które mówią o tym, że poniżej 4 st. C auto powinno jeździć na oponach zimowych oraz zawsze w okresie od listopada do końca kwietnia.
  2. We Włoszech dopuszczone jest poruszanie się na oponach letnich, ale wtedy jest obowiązek posiadania łańcuchów śnieżnych, które należy użyć na ośnieżonych odcinkach drogi.

2. Czy podczas wyjazdu w Alpy na narty można przewozić narty wewnątrz w samochodzie. Przepisy związane z przewozem sprzętu narciarskiego

W samochodzie można przewozić narty, ale jedynie w specjalnym rękawie do tego przeznaczonym lub zabezpieczone w taki sposób, że nie zagrażają bezpieczeństwu w razie ewentualnego wypadku, tzn. nie wysuną się.

3. Czy udając się w Alpy na narty jechać całą drogę naraz, czy zrobić sobie nocleg w połowie drogi?

Organizując rodzinny wyjazd narciarski w Alpy np. do Austrii, Włoch, Słowenii mamy do pokonania bardzo różne odległości w zależności od wybranego kraju i ośrodka. Dużo też zależy, z której części Polski startujesz i czy jako kierowca masz już doświadczenie na dłuższych trasach, oraz czy Twój wyjazd w Alpy na narty to wyjazd typowo rodzinny z dziećmi w okresie ferii zimowych, czy bez dzieci.

4. Jak najlepiej dojechać na wyjazd narciarski (auto, autokar, samolot)?

Na wyjazd narciarski można dojechać własnym transportem, co z pewnością jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ nie mamy limitu bagażu (jedynie wielkość naszego auta ;), wyjeżdżamy w dogodnej dla siebie porze, robimy przerwy wtedy kiedy tego potrzebujemy. Musimy liczyć się natomiast z tym, że będziemy musieli przygotować nasze auto do takiego wyjazdu.

 5. Jakie są opłaty drogowe podczas wyjazdu na narty w Alpy w Czechach, Niemczech, Austrii, Włoszech, Szwajcarii? Sezon zimowy 2018/2019

Jadąc na wyjazd narciarski w Alpy, przejeżdżając przez czeskie autostrady zobligowani jesteśmy wykupić winietę i tu najlepiej skorzystać z opcji 10 dniowej, która kosztuje wg obencnych cenników 310 CZK (53 PLN). Korzystanie z płatnych dróg bez ważnej winiety może skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości do 5000 CZK (∼ 816 PLN) w postępowaniu administracyjnym oraz maksymalnej grzywny do 100.000 CZK (∼16320 PLN) w przypadku sprawy w sądzie.

 6. Czy planując wyjazd narciarski w Alpy warto kupić swój sprzęt narciarski, czy lepiej wypożyczyć go na miejscu pobytu?

To wszystko zależy jak często wyjeżdżasz na narty czy snowboard. Jeśli jest to jeden tygodniowy rodzinny wyjazd w Alpy w sezonie to warto skorzystać z wypożyczalni danego ośrodka narciarskiego, która przygotuje dla Ciebie sprzęt, nasmaruje ślizgi, naostrzy krawędzie, dopasuje wiązania. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest także dostęp do najnowszych nart oraz możliwość testowania kilku różnych modeli z bieżącego sezonu ( często już w  cenie wypożyczenia jednego kompletu) - niezwykle ułatwia to później dobranie nart najlepszych dla Ciebie gdy kiedyś zdecydujesz się na zakup.

 

7. Gdzie najlepiej jechać z dziećmi w okresie ferii zimowych - Polska, Czechy a może Alpy ?

Czasem zdarza się słyszeć „pojadę na rodzinny wyjazd narciarski do Polski bowiem moje dzieci nie jeżdżą jeszcze na tyle dobrze, by jechać w Alpy” - nic bardziej mylnego. W polskich ośrodkach w okresie ferii zimowych panuje zatłoczenie, kolejki do wyciągów, a na stokach jest wręcz narciarz na narciarzu – o wypadek nie trudno.

8. Jak dobieramy sprzęt narciarski dla dzieci podczas rodzinnego wyjazdu na narty?

Przewrotnie powiem tak: dla dziewczynki różowe, a dla chłopca niebieskie ;) Oczywiście nie jest to kryterium profesjonalnego doboru sprzętu, jednak na tym etapie należy pamiętać drogi rodzicu, że Twoje dziecko zwraca na to szczególną uwagę i właśnie taka drobnostka może mieć znaczenie czy w przyszłości zakocha się w nartach, czy też nie ;) Pozwólmy zatem planując rodzinny wyjazd na narty w ferie zimowe, dać dziecku także zadecydować, czy będą to narty z tygryskiem czy myszką miki ;)

9. Jak dobieramy sprzęt narciarski dla dorosłych?

„Im droższy tym na pewno lepszy” - z takim rozumowaniem spotykamy się bardzo często. Niestety nie cena świadczy o tym, czy sprzęt narciarski/ snowboardowy będzie dla nas odpowiedni, czy też nie.

10. Od ilu lat można zacząć uczyć dzieci jeździć na nartach?

Z racji na fizjonomię dziecka moment, który uznaje się za odpowiedni do rozpoczęcia nauki jazdy na nartach to 3, a częściej 4 rok życia. Oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna ponieważ każde dziecko rozwija się w nieco innym tempie. Podobnie jest też z kwestią gotowości mentalnej dziecka.

11. Ubezpieczenie narciarskie – czy proponowane ubezpieczenie obejmuje akcje ratunkową z użyciem helikoptera?

Ubezpieczenie Skimaniaka oferowane podczas zimowych wyjazdów narciarskich w Alpy zarówno w wariancie podstawowym jak i poszerzonym (opcja poszerzenia dla osób chętnych) obejmuje akcję związaną z ratownictwem na stoku, włącznie z akcją z użycia śmigłowca.

12. Czy warto wyrabiać kartę EKUZ przed wyjazdem na narty?

Tak. Warto mieć wyrobioną kartę EKUZ. Skimaniak zaleca zawsze swym uczetsnikom wyjazdów w Alpy jej posiadanie. Szczególnie we Włoszech jest ona respektowana i dzięki niej możemy skorzystać z wizyty u lekarza bezpłatnie (lub za niewielką opłatą) oraz otrzymać receptę na leki z odpowiednią zniżką.

13. KASK narciarski – wymóg prawny dla najmłodszych do ilu lat?

Zgodnie z przepisami kask narciarski zobligowane są nosić jedynie dzieci do 16 roku życia, zarówno w Polsce jak i krajach alpejskich. 

14. Czy na stoku narcirskim obowiązują jakieś przepisy?

Tak, podobnie jak kierowca samochodu musi znać przepisy prawa drogi, tak i narciarz poruszający się po stoku musi znać kodeks zachowania się na stoku. Poniżej przedstawiamy dekalog narciarski, który przed wyjazdem na narty w Alpy warto przeczytać nie tylko sobie, ale także swoim pociechom, aby od najmłodszych lat uczyć ich poprawnego i bezpiecznego zachowania się na stoku narciarskim.

15. Jak przygotować się do sezonu narciarskiego przed wyjazdem?

Warto przed sezonem narciarskim przygotować się fizycznie do wyjazdu narciarskiego w Alpy. Można skorzystać z proponowanych przez niektóre kluby fitness specjalnych zajęć tzw. „sucha zaprawa narciarska” ale można również zrobić to samemu.

16. Czy warto rozgrzewać się przed jazdą na stoku?

Oczywiście, tak jak przed każdą aktywnością fizyczną wartą wykonać rozgrzewkę. Pamiętajmy, że jesteśmy w zimowej aurze, a nasze ciało, mięśnie także odczuwają niskie temperatury. Ponadto dobra rozgrzewka stanowi również swoistą „pobudkę” i przygotowanie mentalne do aktywności fizycznej jaką jest jazda na nartach.

17. Czy na wyjazdach narciarskich ze Skimaniakiem przewidziane są zawody narciarskie na koniec szkolenia?

Podczas niektórych wyjazdów w Alpy ze Skimaniakiem dzieci mają zawody na koniec szkolenia. Są to głównie wyjazdy w okresie ferii, kiedy dzieci i tym samym chętnych zawodników nie brakuje :)

18. Czy Skimaniak organizuje szkolenia sportowe na tyczkach podczas swoich wyjazdów w Alpy na narty ?

W okresie rozjeżdżenia na początku sezonu na lodowcach Skimaniak organizuje czasem specjalistyczne szkolenie sportowe. By się one jednak odbyły za każdym razem musi się zebrać odpowiednia ilość osób chętnych na tego typu szkolenie ukierunkowane już typowo pod tyczki.

19. Kim są instruktorzy Skimaniaka prowadzący podczas naszych wyjazdów w Alpy szkolenia narciarskie ?

To świetni narciarze i ludzie z pasją, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Są to wykwalifikowani instruktorzy PZN (Polskiego Związku Narciarskiego) z bogatym doświadczeniem w prowadzeniu grup zarówno dzieci jak i dorosłych na różnych poziomach jazdy.

20. Czy podczas wyjazdów narciarskich ze Skimaniakiem realizowane są dodatkowe atrakcje?

W niektórych ośrodkach przewidziane są lokalne imprezy takie jak „night skishow” oraz „apres ski”, zjazdy na jabłuszkach, tory przeszkód, tory jazdy na oponkach etc. Skimaniak także oferuje swoje atrakcje na niektórych wyjazdach, zależnie od warunków umożliwiających ich realizację. Warto o takie szczegóły dopytać przed wyjazdem pracowników biura Skimaniak.

21. Jakich temperatur należy spodziewać się podczas wyjazdu listopadowego na narty w Alpy na lodowiec?

Pytanie o pogodę w Alpach jest pytaniem zbliżonym do pytania o wygraną w loterii - tego nie można przewidzieć. W listopadzie temperatura potrafi być iście wiosenna i słoneczna, ale potrafi też wiać silny wiatr, padać śnieg i być mocno na minusie.

22. Gdzie możemy mieć pewny śnieg podczas wyjazdu narciarskiego w Alpy?

Pewnego śniegu, a właściwie warunków narciarskich możemy spodziewać się podczas wyjazdów na narty/snowboard na lodowcach, czyli głównie w Austrii (tam jest ich najwięcej). Ich specyficzny mikroklimat oraz położenie powyżej 3000 m npm sprawia, że pokrywa śnieżna w pewnych partiach leży tam praktycznie przez cały rok.

23. Jakimi trasami narciarskimi głównie charakteryzują się lodowce?

Lodowce zazwyczaj charakteryzują się dużą, otwartą przestrzenią i szerokimi trasami. Z jednej strony jest to plus, z drugiej wiatr potrafi płatać tam figle, stąd najczęściej poza gondolami na lodowcach spotkamy wyciągi orczykowe.

24. Czy wyjazd w Alpy na narty/ snowboard oznacza trudniejsze stoki?

Nic bardziej mylnego. Szerokie trasy narciarskie zapewniają więcej przestrzeni, a co za tym idzie więcej bezpieczeństwa. Fakt większej ilości stoków i tras sprawia, że nie mamy zatłoczenia, co często zdarza się w polskich ośrodkach narciarskich.

25. Które ośrodki alpejskie są mniej zatłoczone z pośród tych, które ma w swej zimowej ofercie Skimaniak?

Oferty wyjazdów narciarskich Skimaniaka ukierunkowane są w znane mu i przetestowane ośrodki. Nie są to kierunki z przypadku. Ośrodki, do któych realizujemy swoje wyjazdy na narty w Alpy są dobrane nie tylko pod kątem jak najlepszych możliwości prowadzenia szkoleń narciarskich ale także jak najmniejszego zatłoczenia.

26. Które alpejskie ośrodki narciarskie z oferty Skimaniaka są przychylniejsze dla osób początkujących pod kątem trudności tras?

Dla osób początkujących szukających oferty wyjazdu na narty w Alpy Skimaniak poleca w szczególnosci:
Wyjazdy na lodowce Kaunertal/Pitztal, Aprica, Nauders / Belpiano, Val di Sole, Tarvisio , Dreiländereck/Arnoldstein, Krvavec, Kranjska Gora, Kanin-Sella Nevea

27. W jakich godzinach odbywają się szkolenia narciarskie realizowane prze Skimaniaka podczas naszych wyjazdów w Alpy na narty?

Szkolenia narciarskie odbywają się w godzinach 9.30 do 12.15 oraz 13.15 do 16.00 – szkolenia grupowe.
Skimaniak oferuje także możliwość lekcji indywidualnych. Ten temat można poruszyć już bezpośrednio z obsługą biura i dopytać o szczegóły. Cenniki takich lekcji są zamieszczone w zakładce „szkolenia” http://skimaniak.org/szkolenia.

 28. Czy dzieci podczas wyjazdu narciarskiego ze Skimaniakiem mogą spędzać przerwę z instruktorem w trakcie swego całodziennego szkolenia narciarskiego w godzinach między 12 a 13?

Tak, istnieje taka możliwość po wcześniejszym ustaleniu z instruktorem.

 

29. Czy Skimaniak gwarantuje otwarcie grupy szkoleniowej przy zapisie na skimaniakowy wyjazd w Alpy ze szkoleniem?

W okresie ferii zimowych i Sylwestra gwarantujemy szkolenie 3h przez 5 dni każdemu, kto zapisze się na wyjazd narciarski ze Skimaniakiem. W pozostałych okresach musi się zebrać odpowiednia ilość osób.

 

30. Czy realizujemy podczas organizowanych przez nas wyjazdów narciarskich w Alpy w okresie ferii zimowych czy inne okresy szkolenia snowboardowe?

Tak, przy zapisie odpowiedniej liczby osób chętnych na takie szkolenia snowboardowe, również je realizujemy. Osoby wstępnie zainteresowane dopisują się do listy osób chętnych i są przez nas powiadamiane kiedy uruchomiona zostaje dana grupa szkoleniowa, o danym poziomie jazdy. 

 

31. Czy podczas naszych wyjazdów w Alpy na narty prowadzimy szkolenia na tyczkach?

Tak, podczas wyjazdów narciarskich na lodowce rozpoczynających i konczacych sezon narciarski  prowadzimy takie szkolenia. Musi jednak zebrać odpowiednia ilość osób chętnych na nie – około 8 osób.

32. W jakim języku odbywają się szkolenia narciarskie realizowane przez Skimaniaka podczas jego wyjazdów w Alpy do Austrii, Włoch, Słowenii na narty/snowboard?

Prowadzimy szkolenia narciarskie głównie w języku polskim, jednak gdy w grupie znajdzie się uczestnik międzynarodowy nasi instruktorzy służą pomocą i wytłumaczą również w języku angielskim.

33. Kiedy na naszych narciarskich wyjazdach w Alpy można spodziewać się większej ilości dzieci?

  W okresie ferii zimowych, czyli od połowy stycznia do końca lutego oraz w czasie wyjazdu sylwestrowego. W tym czasie poszczególne województwa w Polsce mają swoje ferie w szkołach. Wtedy też możemy spodziewać się więcej dzieci na naszych szkoleniach narciarskich.

34. Od jakiego wieku dziecko może rozpocząć naukę jazdy na nartach?

Ze względu na rozwój dziecka szkolenie narciarskie bezpiecznie można rozpocząć już od 3/4 roku życia, jednak należy pamiętać, że każdy mały człowiek rozwija się w innym tempie. Oczywiście jest to bardzo umowna granica, ponieważ w dużej mierze uzależniona jest od gotowości dziecka do podjęcia takiej lekcji jazdy na nartach, a gotowość ta zależy od osobniczych cech i aktualnego rozwoju psychu-motorycznego, który w tym wieku może być jeszcze bardzo różny wśród dzieci.

 

36. Dlaczego ośrodki alpejskie są przychylniejsze do nauki jazdy na nartach z instruktorem?

Ośrodki alpejskie charakteryzują się większą liczbą tras narciarskich, trasy są szersze i dłuższe, są dobrze przygotowane i sztucznie dośnieżone w razie potrzeby. To wszystko sprawia, że na stoku nie ma tłoku, także o kolizję trudniej niż w zatłoczonym polskim ośrodku podczas ferii zimowych.


37. Gdzie podczas wyjazdów na narty ze Skimaniakiem ustalane są miejsca zbiórek dla grup szkoleniowych?

Miejsca zbiórek dobierane są pod najsłabsze grupy szkoleniowe, w miarę możliwości w pobliżu stoków taśmowych lub niebieskich tras. Każde miejsce zbiórki oznaczane jest flagami Smikaniaka, a każde szkolenie zaczyna i kończy się w tym sam miejscu.
Wszyscy uczestnicy wyjazdu uczestniczący w szkoleniach narciarskich są dokładnie poinformowani o godzinie i miejcu zbiórki już na miejscu pobytu.

 

38. Czy łańcuchy na drodze dojazdu w Alpy na narty są konieczne?

Podczas planowania wyjazdu na narty w Alpy ależy zabrać ze sobą łańcuchy śnieżne, ponieważ może zaistnieć taka potrzeba. W okresie ciężkich warunków śniegowych może pojawić się nakaz jazdy w łańcuchach na drogach dojazdowych do ośrodków narciarskich. Takie sytuacje w ostatnich latach zdarzają się coraz rzadziej nie mniej jednak trzeba być przygotowanym na taką ewentualność.

 


39. Tankowanie za granicą - gdzie tankować taniej podczas podróży we włoskie Alpy

Jadąc na narty w alpy autem zwykle warto "zaliczyć" tankowanie przed samym wyjazdem z kraju tuż przy granicy. Często warto zjechać na chwilę z autostrady - np. w Zgorzelcu stracimy  zaledwie 5 minut,  ale na całym baku oszczędzimy tym sposobem nawet 50zł (stacje są usytuowane zaraz przy zjazdach z autostrady).

 



40. Czy podczas wyjazdów narciarskich w Alpy organizujemy transport zorganizowany - autokary / busy?

W większości nasze wyjazdy organizujemy bez dojazdu zorganizowanego, jednak istnieje możliwość zgłoszenia chęci wspólnego przejazdu, wówczas pomagamy kontaktować się z innymi uczestnikami, którzy mają wolne miejsca w autach.
Niektóre wyjazdy narciarskie mają transport zorganizowany w Aply (autokary/busy) przy większej liczbie osób zgłaszających chęć takiego transportu.

Współprcujemy takżę z frimą partnerską któraorganizuje regularne przejazdy do Włoch.

 




41. Czy organizujemy wyjazdy dla singli / pojedynczych osób?

Tak przyjmujemy pojedyncze osoby, w pokojach 1-osobowych w hotelach lub jako osoby na dokwaterowanie do innych do apartamentu, albo też pomagamy połączyć się w pokojach jeśli będzie taka chęć. Podobnie pomagamy w kwestii transportu. Łączymy pasażerów i kierowców na wspólny przejazd autem.

 



42. Co z osobami, które nie mają jak same dojechać na miejsce pobytu przy zapisie na wyjazd narciarski ze Skimaniakiem?

Od wielu sezonów podczas realizowanych przez nas wyjazdów narciarskich / snowboardowych w Alpy z powodzeniem łączymy w autach osoby jeżdżące z nami na wyjazdy. Wystarczy zgłosić się do nas i powiedzieć czy posiada się auto, którym można jechać. Jeżeli tak to określa się liczbę osób, którą jest się w stanie zabrać i skąd (określane jest miejsce wyjazdu auta i ewentualnie zakładana trasa przejazdu).


43. Co to jest dokwaterowanie do apartamentu bez wyżywienia?

Dokwaterowanie do apartamentu jest to współdzielenie apartamentu z innymi osobami, które również zgłosiły taką chęć. Można dopłacić do samodzielnej sypialni lub spać na dwóch osobnych łózkach w tej samej sypialni. W przypadku hotelu pojedynczym osobom możemy zaoferować pok. 1-osobowy.

 

44. Czy sprzęt narciarski / snowboardowy lepiej pożyczyć na miejscu za granicą, czy w Polsce? Jaki jest mniej więcej koszt wypożyczenia i od czego zależy?


Pytanie czy chcemy taniej czy wygodniej. Taniej będzie wypożyczyć narty w Polsce, natomiast trzeba pamiętać o tym, że narty trzeba będzie na wyjazd narciarski też dowieźć. Komplet narciarski (narty, buty, kije) za granicą kosztuje średnio od 100 do 130 euro na 6 dni. W Polsce za taki komplet zapłacimy średnio od 180 do 240 zł

 

45. Czy przygotowujemy oferty indywidualne wyjazdów w Alpy na narty pod preferencje konkretnej grupy osób?

Tak. Przy grupie minimum 15 osób możemy zorganizować dla Państwa indywidualną ofertę.

 


46. Czy na miejscu pobytu ośrodków alpejskich są łatwo dostępne wypożyczalnie sprzętu? 


Tak, wypożyczalnie sprzętu dostępne są w każdym ośrodku narciarskim lub wiosce, w której zamieszkujemy. Takich wypożyczalni bywa nawet kilka obok siebie, dzięki czemu mamy duże możliwości wyboru.

 

47. Jak wygląda dzień przyjazdu podczas wyjazdu narciarskiego organizowanego przez Skimaniaka? Od kiedy jeździmy na nartach?


W pierwszy dzień, w którym przyjeżdżamy do ośrodka, następuje zakwaterowanie oraz rozdanie karnetów lub voucherów jak i spotkania z rezydentem, który przekazuje wszelkie ważne informacje dotyczące m.in. szkolenia narciarskiego, miejsca zbiórki, rozdaje mapki i udziela wszelkich ważnych informacji co do aspektów całego pobytu.

48. Planujesz jechać na narty w Alpy w Marcu lub Kwietniu  2020 ale boisz się "koronawirusa"? Sprawdź jakich miejsc należy unikać, a gdzie jest bezpiecznie!

 

Marzec 2020 mija nam pod znakiem paniki wywołanej rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19, którego ogniskiem i punktem zapalnym w Europie stały się Włochy, a bardziej precyzyjnie kilka Włoskich gmin w regionie Lombardii i Wenecji Euganejskiej.

Czy w obecnej sytuacji wyjazd na narty  do Włoch jest bezpieczny? Czy może lepiej wybrać inne destynacje Alpejskie jak Austria lub Francja, a może najlepszym pomysłem jest całkowite zaniechanie wyjazdów w końcówce tego sezonu zimowego?

 

49.Marzec 2020 Wszystkie włoskie ośrodki narciarskie zamknięte z powodu Koronowirusa

Marzec 2020  - wszystkie włoskie ośrodki narciarskie zostają zamknięte od 10 Marca 2020 ze względu na rozporządzenie Angelo Borelli szefa ochrony ludności (protezione civile). Jest to oczywiście związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19