FREESKI 2022
FREESKI 2022

Marzec i Kwiecień 2022
Karnet w cenie


KARNET W CENIE
KARNET W CENIE

Karnet narciarski
zawsze w cenie wyjazdu!


FERIE 2022
FERIE 2022

Rodzinne wyjazdy na narty w Alpy
Karnet narciarski zawsze w cenie!


Previous Next

 

Bezpieczna jazda na nartach czy snowboardzie

Narciarz wyjeżdżajacy poza trasę

Każdy fan zimowych wojaży przed wpięciem nart, czy deski powinien zrobić sam sobie egzamin czy powtórkę w tematyce bezpieczeństwa na stoku. Sporty zimowe jak i inne aktywności, niosą za sobą wiele ryzyka, które rośnie z chwili na chwilę zwłaszcza wśród osób, które bagatelizują podstawową wiedzę na temat tego, co na stoku jest najważniejsze – a mianowicie bezpieczeństwo nasze i innych dookoła.

 

Jazda na nartach czy snowboardzie to sporty, którymi nie można się nudzić, to świetna zabawa dla wszystkich, ale do czasu, kiedy to ktoś nie wyląduje na oddziale ortopedii. Coraz częściej słyszy się o mniej lub bardziej poważnych wypadkach na stokach. Z roku na rok sytuacja się pogarsza. A wszystko to po części w wyniku braku świadomości, a także podstawowej wiedzy o bezpiecznej jeździe osób korzystających z nartostrad. Podobnie jak podczas jazdy samochodem tak i na nartach czy snowboardzie należy być ostrożnym i wiedzieć jak się zachować w sytuacjach nietypowych czy niebezpiecznych. Zmniejszenie ryzyka pozwala cieszyć się warunkami śniegowymi i zwiększa prawdopodobieństwo na udany wypoczynek.

Pamiętajmy, że dbałość o nasze bezpieczeństwo jest tak samo ważna, jak i dbałość o bezpieczeństwo wszystkich będących akurat w pobliżu. Poziom bezpieczeństwa jest zależny od nas samych. O tym musimy pamiętać. Niewątpliwie odpowiednie przygotowanie, czujność, zdrowy rozsądek oraz nasza wyobraźnia to jedne z ważniejszych elementów zwiększających poziom naszego i nie tylko naszego bezpieczeństwa.

Samotna wyprawa w góry - skialpinista

Wielu z nas często nawet nieświadomie popełnia na stoku wiele błędów, które są niekiedy źródłem nieprzewidzianych, nieprzyjemnych sytuacji. Na tyle na ile jesteśmy w stanie uzbroić się, choć w podstawowe zasady bezpiecznej jazdy na nartach czy snowboardzie i bezpiecznych zachowań, na tyle powinniśmy zrobić to w odpowiednio szybkim czasie.

Nauka czy przypominanie sobie od czasu do czasu zasad bezpiecznej jazdy na nartach czy desce nie dotyczy jedynie osób początkujących. Bowiem często spotykanym jest wśród różnego typu odbiorców sportów zimowych fakt, iż brawura niestety przewyższa umiejętności, zwłaszcza, gdy np. prędkość jest wykładnikiem przekonania o zaawansowaniu w technice jazdy.

Osoby, które czują się niepewnie na nartach czy snowboardzie – czy to jeżdżące, czy też zaczynające dopiero swoją zimową przygodę, dobrze, aby skorzystały z pomocy osób znających się na rzeczy, choćby instruktorów, czy znajomych będących w stanie pomóc w przyswojeniu najważniejszych treści teoretycznych i praktycznych. Warto wspomnieć tu o tym, że proces nauki poprawnej i bezpiecznej jazdy na nartach czy snowboardzie nie jest procesem krótkim. Wymaga czasu i żmudnej pracy. Wiadomym jest, że podczas nauki jazdy na nartach/snowboardzie w drodze przyswajania nowych umiejętności nie obędzie się bez upadków. Ale upadki na miarę możliwości kontrolowane, jeśli ktoś wie, w jaki sposób prawidłowo upadać, są czymś zupełnie odmiennym od tych nieprzewidzianych zupełnie i stanowiących zagrożenie dla siebie i innych. Te często nie kończą się jedynie siniakami.

stnie na dziobach nart na jednym z narciarskich wyjazdów w Alpy

Pamiętać należy także, że umiejętność dobrej, a nawet bardzo dobrej jazdy na nartach czy snowboardzie nie przekłada się na poziom bezpieczeństwa tego kogoś i innych. Tym bardziej, że pojęcie dobrze lub bardzo dobrze jeżdżącego jest pojęciem czysto teoretycznym, subiektywnym i w wielu wypadkach odmiennym. Nigdy nie należy być za pewnym siebie. Drobny dystans do siebie i swych umiejętności jeszcze nikomu nie zaszkodził.

Oczywiście nasze bezpieczeństwo zależy nie tylko od naszych zachowań podczas jazdy, ale także od wielu zachowań poprzedzających jazdę na nartach czy snowboardzie (np. stopień przygotowania fizycznego przed rozpoczęciem sezonu, dobór tras / ośrodków na planowany urlop do posiadanych umiejętności, odpowiednia konserwacja, sprawdzenie i dobór sprzętu do wagi, wzrostu, umiejętności – pamiętajmy także o kasku!, konieczna rozgrzewka przed pierwszym zjazdem danego dnia) oraz innych czynników zewnętrznych takich jak np. odpowiednio przygotowana infrastruktura na stoku (np. stopień przygotowania tras i ich zabezpieczeń), warunki pogodowe (np. mgła), rodzaj śniegu (np. mokry, ciężki), tłok na stoku. Zagrożeń tych niezależnych od nas jest wiele, także nie dokładajmy jeszcze ich od siebie.

Niewątpliwym ważnym aspektem odnoszącym się do naszego bezpieczeństwa na stoku jest konieczność np. unikania siadania na stoku gdzie popadnie, a zwłaszcza na środku nartostrad. Dobrze jest też poznać dokładnie teren, po którym się poruszamy – gdzie są rozmieszczone armatki śnieżne, gdzie być może wystają jakieś kamienie, gdzie jest lód czy muldy, których tak często wielu z nas nie toleruje i nie potrafi się na nich zachować. Zwracajmy szczególną uwagę na dzieci poruszające się na stoku głównie ze względu na ich większą nieprzewidywalność.

Szkooenie narciarskie dzieci na stoku a bezpieczeństwo - zdjecie

Znaną regulacją poruszania i zachowania się na stokach jest dekalog narciarza, który co prawda mówi o rzeczach oczywistych, aczkolwiek nie do końca dla każdego tak oczywistych jakby mogło się wydawać. Poniżej kilka hasłowo ujętych zasad odnoszących się również do DEKALOGU NARCIARSKEIGO.

  1. Pamiętaj, że na stoku nie jesteś sam. Mając na względzie swoje bezpieczeństwo dbaj również o bezpieczeństwo innych i zachowuj się tak aby maksymalnie zminimalizować ryzyko szkody dla kogokolwiek. Ty sam jesteś odpowiedzialny m.in. za dobrany sprzęt i panowanie nad nim. Także zastanów się 3 razy, czy rzeczywiście najnowsza techniczna nowinka jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

  2. Dostosuj swoja prędkość podczas jazdy na nartach czy snowboardzie do umiejętności, warunków panujących na stoku, rodzaju i stanu trasy i natężenia ruchu. W razie potrzeby zawsze powinniśmy mieć możliwość nagłego zatrzymania się czy skrętu.

  3. Dobierz taki tor jazdy, aby uniknąć kolizji z innymi uczestnikami ruchu znajdującymi się poniżej Ciebie / przed Tobą. Pamiętaj, że oni mają zawsze pierwszeństwo.

  4. Wyprzedzać możesz z każdej dowolnej strony, aczkolwiek z zachowaniem odległości zapewniającej przestrzeń osobom znajdującym się poniżej, do wykonywania wszelkich ich manewrów.

  5. Po zatrzymaniu się w drodze małej przerwy na stoku pamiętaj, aby być wówczas na skraju nartostrady a nie na jej środku. Przed włączeniem się do ruchu spojrzyj w górę i w dół czy możesz to zrobić bez zagrożenia dla siebie i innych.

  6. Staraj się nie zatrzymywać w miejscach zwężeń czy o ograniczonej widoczności. Po upadku natychmiast jak tylko to możliwe usuń się z toru jazdy na skraj trasy.

  7. Podchodzić i schodzić można jedynie skrajem trasy. Przy złej widoczności zejdź z trasy. Pamiętaj także, że trasy narciarskie są z założenia przeznaczone do ruchu jednokierunkowego – w dół.

  8. Zwracaj uwagę i przestrzegaj podczas jazdy na nartach czy snowboardzie oznakowań w postaci tablic i innych znaków na stoku.

  9. Udziel pomocy poszkodowanemu, jeśli znalazłeś się akurat w pobliżu wypadku. Pamiętaj, że każdy z nas może znaleźć się na miejscu tego kogoś.

  10. Miej zawsze przy sobie na stoku dokument tożsamości, aby w razie wypadku, jako poszkodowany bądź sprawca móc podać i uwiarygodnić swoje dane osobowe.

Powyższa treść niesie wiele prawdy, ale najważniejszą ze wszystkich jest ta, która mówi, iż bezpieczeństwo jest czymś, bez czego nawet najlepsze warunki narciarskie, najpiękniejsze widoki wokół, infrastruktura bez jakichkolwiek zastrzeżeń, brak tłumów czy szerokie trasy, tracą swój urok i sens w drodze miłego i udanego spędzenia swego zimowego urlopu.